ЧИСТА МАНИПУЛАЦИЈА НА ЛУЃЕТО

Во реалноста на КОВИД-19, сè повеќе руски новинари ја демантираат дезинформацијата.

Овој месец најспектакуларен скандал за медиумите во Русија, вест која тимот на Ф2Н2 веќе ја пренесуваше[1] беше од страна на режисерот Никита Михалков кој е и добитник на Оскар, a го посвети своето неделно шоу „Бесогон“ (Егзорцист) на Гејтс. Шоуто се појави на државниот ТВ канал Росија-24 на 1 мај.

Конфликтот помеѓу државната мрежа и руската славна личност избувна откако последниот ја искористи емисијата за да го нападне Бил Гејтс, тврдејќи дека основачот на Мајкрософт сака да имплантира микрочипови во милијарди луѓе со цел да ги контролира. Сега Владимир Познер, еден од најистакнатите новинари во Русија од времето на гласност и перестројката на Горбачов, објави писмо упатено до Никита Михалков во кое изрази негодување и противење за неодамнешната изјава на режисерот.

 

„Драго ми е што ве цензурираа“

Во писмото адресирано до Михалков, Познер се фокусира на прашањето за цензура: „Прво на сите, сакам да кажам дека мило ми е што вие, и токму вие, личност која никогаш не доживеала цензура во вашата работа – ниту во советската ера, ниту во постсоветската ера – сега се среќавате со тоа. Јас, за разлика од вас, морав да се справам со цензура во советската ера и сеуште се справувам со тоа, неофицијално, и денес “.

Сепак, проценката на г-дин Познер за продукцијата на г. Михалков е јасна: „Што се однесува до програмата што беше тргната од телевизија. Претставува точно тоа на што се спротивставувате и го претставувате: тоа е чиста манипулација со луѓето “.

Ветеранот во новинарството, исто така, ја опишува сложената природа на оваа форма на манипулации со медиумите: „Од моја гледна точка, вие го правите тоа многу добро, професионално и на талентиран начин, можеби подобро и вешто. Бидејќи елементите на вистината и лагата се многу силно измешани “.

На крајот на писмото, Владимир Познер се враќа на темата – цензура, истакнувајќи ја неговата принципиелна позиција: „Како заклучок, би сакал да ви кажам дека, и покрај мојата, да речеме, неприметлива проценка на вашата програма, се согласувам со вас за една работа: вие сте биле подложени на цензура, на која јас сум категорично против.“

Несогласувањето меѓу двете високи руски личности е симболика на начинот на кој реагираше медиумската јавност на Русија за реалноста на COVID-19.

Бидејќи проблемот со коронавирусот достигна трагични височини во Русија, многу медиуми лојални на Кремљ се обидоа да се насочат кон точното известување; сепак, оваа слика е замаглена од ненадејните испади на дезинформации, честопати во форма на теории на заговор.

Целата статија може да ја прочитате тука.

 

Извор: EUvsDisinfo

 

[1] https://f2n2.mk/rakata-na-moskva-pokazhuva-znaci-na-rastreperenost/

Share via
Copy link
Powered by Social Snap