ГЕРМАНИЈА ГО ПРЕЗЕДЕ РОТИРАЧКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА ЕУ, МЕРКЕЛ УКАЖА НА ИТНОСТ ОД ФОНДОТ ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА КОРОНАКРИЗАТА

Германската канцеларка Ангела Меркел и претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен во четвртокот 02.07.2020, повикаа на брз договор околу фондот за надминување на коронавирусот во Европската Унија.

 

Тие одржаа заедничка, виртуелна прес-конференција на која ги истакнаа целите на шестмесечното претседателство на Германија со ЕУ, што Германија и официјално го презеде во средата од Хрватска.

„Имаме невидена криза и потребен е одговор без преседан“, изјавила фон дер Лајен.

„Секој ден губиме волја кога ќе ги забележиме дека луѓето губат работа, компаниите се борат, економијата се исцрпува. Секој ден се смета“, нагласила таа, повикувајќи на итност за договорот.

 

ЕУ во моментов е во преговори за економски стимулации и програма за инвестирање во вредност од 750 милијарди евра преку грантови.

Фон дер Лајен изјавила дека разговорите во последните неколку недели покажале дека постои заедничка основа во повеќе аспекти, но и укажале на тежината околу конципирањето на деталите.

 

Извор: Reuters

Share via
Copy link
Powered by Social Snap