ГЕРМАНИЈА ВОВЕДЕ КАРАНТИН ВО ЕДНА ОД СВОИТЕ ПОКРАИНИ

Германските власти во покраината Северна Рајна-Вестфалија воведоа карантински ограничувања во два окрузи, по брзиот раст на заразени.

Во едниот дел се опфатени домовите на вработените во фабриката за месо, од каде повеќе од 1.500 работници се позитивни.

Премиерот на државата, Армин Лашет изјавил дека „превентивните мерки“ во областа Гиртерлох ќе траат до 30 јуни.

 

И соседната област Варендорф ги враќа рестрикциите.

Државниот министерот за здравство, Карл-Јозеф Лауман, го најави вториот карантин, само неколку часа по првиот, нагласувајќи дека се потребни дополнителни мерки „за да се заштити населението“.

 

Ова е првпат  да се повторат рестриктивните мерки во Германија, откако земјата ги релаксираше мерките во мај.

Германија беше оценета позитивно за целокупниот одговор во справуавњето со пандемијата, но се појавија стравувања дека инфекциите повторно растат.

Властите во Северна Рајна-Вестфалија беа меѓу оние настојуваа да ја убедат  канцеларката Ангела Меркел да ги олесни националните ограничувања.

 

 

Извор: BBC.com

Share via
Copy link
Powered by Social Snap