СПРЕМАЈТЕ ГИ ПУКАНКИТЕ – РУСКА ТЕЛЕВИЗИЈА ИЗВЕСТУВА ЗА ПРОТЕСТИТЕ ВО САД

Tags: Geroge FloydRussiaUSA
By јуни 21, 2020 Other

Распространетите протести во САД продолжуваат да го привлекуваат вниманието на светот, а про-Кремљ медиумите не се исклучок. На руските државни ТВ канали, извештаите за развојот на настаните во градовите ширум САД доаѓаат со вообичаени тропски дезинформации и нијанса на радост:„Америка го доби она што го заслужи“.

Организирани протести

„Гледам и среќен сум […]. САД го жнеат она што го посеа“, рече членот на руската Дума Алексеј Журавлов, откако водителот на политичко ток-шоу „60 минути “ кое се емитува на државната телевизија Росија-1, ја покажа фотографијата на ранетиот демонстрант во САД. Политичарот објасни зошто: тој тврди дека ги видел „прирачниците за обука“ според кои требаше да се организираат вакви демонстрации и во Русија. Сега, според него, американските демократи користат вакви прирачници, подготвени од поранешниот американски претседател Барак Обама, во својата земја. „Сите овие портокалови револуции се за создавање демократии во САД“, заклучи Журавлов.

Предноста на теориите на заговор е тоа што не им треба доказ за ширење. Всушност, отсуството на докази честопати се прикажува како доказ дека нешто се крие од јавноста. И спротивното функционира – со сериозно лице и алармантен тон, сè може да се претстави како „доказ“ за некој злобен заговор.

Државниот Прв Канал  (Перви Канал) неодамна ја искористи оваа тактика за да ја убеди својата публика дека протестите во САД биле организирани. На 3 јуни, политичкото ток-шоу „Времето ќе покаже“ (Времија Похажет) го прегледа симболот на движењето „Блек Лајфс Метер“ – крената тупаница – и го спореди со слични симболи што се појавија во други земји низ годините. Очигледните сличности помеѓу сликите на стегнатите тупаници беа претставени како доказ дека „процесот бил контролиран“ и дека упатствата за протест потекнувале од Џорџ Сорос и демократското мнозинство.

Всушност, кренатата тупаница користена од движењето „Black Lives Matter“ беше инспирирана од „Black Panther Party“, која ја користеше како симбол на црно ослободување во 1960-тите. Симболот има долга историја како знак на отпор и солидарност, а го користеле повеќе групи во повеќе наврати низ историјата, вклучувајќи ги Нелсон Мандела и обожавателите на танцот и музичкото движење Северна Душа во Велика Британија. Тврдењата дека универзалните симболи на отпор и солидарност се доказ за заговор од страна на политичката елита, покажува колку само се вознемирувачки овие теми за про-Кремљ медиумите.

Целата статија може да ја прочитате тука.

 

Извор: EUvsDisinfo

Share via
Copy link
Powered by Social Snap