Qëllimi i publikimit të lajmeve të dobëta të rreme në mediat sociale, sipas ekspertëve të dezinformatave, është të nxisë mosbesim tek të dy palët e spektrit politik. Pasi Pekini ka filluar të shtrëngojë kontrollin e saj në platformat e mediave sociale perëndimore, shumë prej zyrtarëve të tij janë duke u bërë më të guximshëm në përdorimin e Twitter. Kjo vjen drejtpërdrejt nga media dhe përfaqësues të mbështetur nga Rusia dhe Kina.

Bota është përqendruar në Amerikë, ku protestat kundër padrejtësive racore po përhapen në të gjithë vendin, që çoi në përleshje midis protestuesve dhe policisë. Pamjet e kaosit dhe shkatërrimit nga qytetet në të gjithë Amerikën nuk lënë askënd indiferent, edhe përkundër asaj që qarkullojnë edhe video dhe foto të solidaritetit të policisë me protestuesit. Protestat po zhvillohen në nivel global me mijëra tubime që brohorasin në mënyrë të unifikuar “Nuk mund të marr frymë” për nder të George Floyd (Xhorxh Flojd), afrikano-amerikani i vrarë javën e kaluar gjatë arrestimit në Minesota.

Nga Minneapolis deri në Siri, artistët e shfaqin George Floyd përmes muraleve dhe veprave publike të artit[1]. Artistët sirianë Aziz Asmar dhe Anis Hamdun po përfundojnë afresk që shfaq George Floyd në provincën veriperëndimore të Idlib[2].

[1] https://www.thisiscolossal.com/2020/06/george-floyd-global-murals/

[2] https://abcn.ws/2TWPRXy

Por jo të gjithë janë të interesuar për solidaritetin me krizën aktuale në SHBA, raportet preliminare sugjerojnë se disa aktorë të huaj tashmë janë duke kërkuar të instrumentalizojnë krizën për qëllimet e tyre. Rusia dhe Kina po përmbytin mediat sociale me përmbajtje që synojnë trazirat dhe dhunën e vazhdueshme në Shtetet e Bashkuara, thuhet në analizën e postimeve të fundit në Twitter të POLITICO[1].

Nga 30 maji, zyrtarë qeveritarë, media shtetërore dhe përdorues të tjerë të Twitter-it të lidhur me Pekinin ose Moskën, kanë kundërshtuar gjithnjë e më shumë hashtagët lidhur me George Floyd, ku u detyruan mesazhe përçarëse dhe kritika për menaxhimin me krizën e ashpër të Uashingtonit. Por sugjerohet kujdes, siç thotë njëri nga ekspertët: “Hulumtuesit duhet të jenë të kujdesshëm dhe të përgjegjshëm. A do të gjeni indikatorë për koordinimin e mediave sociale? Absolutisht! Për nga natyra e tij, aktivizmi efektiv është i koordinuar. A po i rrisin aktorët e huaj shtetëror narracionet e tyre për protestat në dobi të tyre? Absolutisht! Kjo është ngjarje ndërkombëtare për mediat që është në përputhje me agjendat e tyre më të gjera politike. A do të kërkojnë aktorët e huaj shtetëror mënyra për të ngulfatur protestat? Ndoshta? Por mos u mashtroni, ne do të jemi aty ku jemi me ose pa ndonjë përpjekje të huaj për të ecur përpara[2].“

Ndryshimi në mbulimin e audiencës vendase është gjithashtu i dukshëm, siç detajohet në këtë artikull nga Daily Beast nga Julia Davis. Derisa raportet e mediave shtetërore ruse në tokën amerikane duket sikur po tregojnë simpati për protestuesit, mediat në Rusi tregojnë pamje shumë të ndryshme. Një shembull i dukshëm ishte artikulli i tabloidit rus Komsomolskaya Pravda nga Dmitrij Steshin, i cili tallte protestuesit amerikanë, duke i quajtur ata “kriminelë muskulorë” dhe “tweerking” si një “valle nacionale negro”. I njëjti Steshin e publikoi të njëjtin tekst në mediat sociale, me titull: “Këshillë miqësore për negrot e Minesotës dhe SHBA. Mundni të bardhët derisa të bëhen të zi”.

Ky postim më pas u shpërnda në Telegram nga Margarita Simonyan, kryeredaktore e RT, dhe më pas u përkthye për audiencën angleze në tweet nga Bellingcat. Në vend që të kërkonte falje për këtë shfaqje të paturpshme të racizmit, RT u dyfishua dhe e sulmoi Bellingcat, duke e akuzuar rrejshëm grupin investigues për “nxitje trazirash në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”.

“Rusia po e bën pikërisht atë që gjithmonë e bën Rusia,” tha Bret Shafer, bashkëpunëtor për media dhe dezinformata digjitale në Fondin Gjerman Marshall të Shteteve të Bashkuara për Demokracinë, think-tank në Uashington. “Por për herë të parë kemi parë Kinën të përfshirë plotësisht në një betejë narrative që nuk prek drejtpërdrejt interesat kineze.” Gjatë tre ditëve të fundit, ambasadorët kinezë, gazetat e mbështetura dhe të lidhura me Rusinë dhe Kinën, kanë publikuar më shumë se 1.200 herë tweet-e për Shtetet e Bashkuara, shpesh duke përdorur hashtags si #BlackLivesMatter dhe #Minneapolis, sipas pasqyrës së aktiviteteve të mediave sociale të publikuara në POLITICO. Sipas analizës të Të dhënat në Twitter nga Aleanca për Demokraci, duke filluar nga 30 maj, katër nga 10 hashtags kryesore në këtë periudhë nga përdoruesit rus dhe kinez të Twitter ishin mesazhe ku përmendej dhuna në Shtetet e Bashkuara.

 

 

Në online mesazhet, shpesh duke u lidhur me videot e fundit të dhunës, këta aktorë digjital u përpoqën të portretizojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës si një vend në prag të kolapsit, duke theksuar hipokrizinë e perceptuar të konfliktit të fundit të Uashingtonit me Pekinin dhe Moskën si abuzim të të drejtave civile. Një nga mesazhet më të përhapura në mediat sociale nga çdo profil zyrtar rus ose kinez vjen nga Hua Chunying, zëdhënëse e Ministrisë së Punëve të Jashtme kineze. Më 30 maj, ajo publikoi tweet në të cilën shkruan: “Nuk mund të marr frymë” sipër një fotografie të tekstit me fjalë mprehëse drejtuar zëdhënësit zyrtar të Departamentit të Shtetit të SHBA për trajtimin kinez kundrejt Hong Kongut. Shprehja “Nuk mund të marr frymë” u bë një “himn” për ata që janë në SHBA, duke protestuar kundër trajtimit policor të Floyd. Mesazhi nga zyrtari kinez është shpërndarë më shumë se 8000 herë.

Redfish, qendra për media në Berlin, financimi i të cilës gjithashtu vjen nga Rusia, në mënyrë të ngjashme publikoi lajme të rregullta nga llogaria e vet në Twitter në lidhje me protestat e SHBA-së, duke përfshirë edhe video të protestave të 31 majit në Minesota që është shpërndarë 3.400 herë. “Kështu duket kryengritja,” shkruan në tweet.

Qëllimi i publikimit të lajmeve të dobëta të rreme në mediat sociale, sipas ekspertëve të dezinformatave, është të nxisë mosbesim tek të dy palët e spektrit politik. Pasi Pekini ka filluar të shtrëngojë kontrollin e saj në platformat e mediave sociale perëndimore, shumë prej zyrtarëve të tij janë duke u bërë më të guximshëm në përdorimin e Twitter. Kjo vjen drejtpërdrejt nga media dhe përfaqësues të mbështetur nga Rusia dhe Kina. Pavarësisht taktikave të tyre të dhunës në Pekin (këtu marrin pjesë pakica Ujgure në vend), Li Bixhijan, konsulli i përgjithshëm kinez në Karaçi, shkroi: “Forcë e tepruar nga policia #US”. Sidoqoftë, shërbimet zyrtare të Kinës nuk e kanë pranuar kurrë diskriminimin, as nuk kanë kërkuar falje.

 

Meral Musli Tajroska – psikologe, konsultante për ekstremizmin e dhunshëm dhe radikalizmin, aktiviste për barazi gjinore.

 

Burime: EuvsDisinfo, Politico.

 

[1] https://www.politico.com/news/2020/06/01/russia-and-china-target-us-protests-on-social-media-294315

[2] https://twitter.com/leefosterintel?lang=de

Leave a Reply

Share via
Copy link
Powered by Social Snap