Aleanca diplomatike

Kundërshtimi i Rusisë ndaj pavarësisë së Kosovës ka qenë në mbështetje të aleancës së saj me Serbinë. Beogradi ka kërkuar mbështetje nga Moska për të barazuar ekuilibrin e fuqisë me Prishtinën, e cila është mbështetur tradicionalisht nga SHBA dhe vendet kryesore të BE/NATO.

Ajo ka qenë e dobishme për ta mbajtur Kosovën jashtë organeve ndërkombëtare, siç janë Kombet e Bashkuara dhe agjencitë e saj. Rusia ndihmoi Serbinë në referimin e deklaratës së njëanshme të pavarësisë nga kosovarët në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND). Por masa provoi Por kjo masë u tregua kundërproduktive. Mendimi këshillimor i gjykatës për vitin 2010 që deklarata nuk kishte shkelur ligjin ndërkombëtar çoi në zhvendosjen e Serbisë drejt BE-së si ndërmjetës midis Beogradit dhe Prishtinës. Megjithëse ky vendim erdhi si një pengesë e madhe për Rusinë, ai nuk u tërhoq tërësisht nga mosmarrëveshja e Kosovës pasi Këshilli i Sigurimit i KB (UNSC) ende luan rol në diskutime. Vetoja e korrikut 2015 e Rusisë për një rezolutë të KS të KB që përshkruan masakrat në Srebrenicë si gjenocid shërbeu për të kujtuar lojtarët politikë për peshën e saj diplomatike. Përkrahja ruse gjithashtu mbështetet në refuzimin e Serbisë për t’u bashkuar me sanksionet perëndimore pas aneksimit të Krimesë.

Rusia shfrytëzoi mundësinë për zgjidhur krizën midis Beogradit dhe Prishtinës, pasi bisedimet për ‘normalizimin’ e mbikëqyrur nga BE që nga viti 2013 kanë ngecur.

Në janar të vitit 2017, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi akuzoi Serbinë për komplotim të “skenarit të Krimesë” në komunat me shumicë serbe në Veri. Vërejtja u shoqërua nga një tren i pikturuar në ngjyrat serbe dhe simbolet e krishtera ortodokse, duke mbajtur sloganin “Kosova është Serbi” në 20 gjuhë; treni u dhurua nga rusët. Pasi më parë kundërshtuan hapjen e një linje të rregullt ndërmjet Beogradit dhe Mitrovicës së Kosovës, autoritetet e Kosovës ndaluan atë, që do të ishte treni i parë në këtë rrugë të rihapur në kufi. Kosova theksoi presionin e këtillë si një arsye për ta shndërruar Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK) në një ushtri.

Me këtë veprim, Rusia demonstroi aftësinë e saj për të vepruar si spoiler, duke nxitur flakët e nacionalizmit serb për të shkaktuar një reagim të fortë nga udhëheqja e Kosovës, vetë nën presionin e kundërshtarëve radikalë të dialogut me Serbinë.

Dinamika ndryshoi në verën e vitit 2018 pasi Thaçi dhe Vuçiq startuan një iniciativë për shkëmbim territoresh në këmbim të njohjes së Serbisë për shtetësinë kosovare. Plani në fjalë ka krijuar polemika si në Ballkan ashtu edhe brenda BE.

Për Rusinë, ka qenë krejt e kundërta: një mundësi. Kremlini as nuk e kundërshton e as nuk e mbështet ndarjen e Kosovës. Por në ndërkohë, bisedimet për normalizimin të kryesuar nga Mogherini janë ngrirë praktikisht. Serbia po rrit presionin ndaj Kosovës duke inkurajuar vendet që të mos e njohin atë si shtet. Duke mbajtur një qëndrim të fortë, Vuçiqi iu afrua akoma më tepër me Moskën, e cila po mbështet përpjekjen.

Një tjetër arritje e papritur ishte se për herë të parë një udhëheqës kosovar, Presidenti Thaçi, arriti publikisht te Putini; të dy patën një takim të shkurtër në Paris më 11 nëntor 2018 gjatë përkujtimeve që shënuan përvjetorin e Luftës së Parë Botërore. Përveç kësaj, ndryshe nga Gjermania dhe Franca, administrata Trump në SHBA ka qenë mendje-hapur për ndarjen. Me fjalë të tjera, Kosova , historikisht një pikë fokale për bashkëpunimin transatlantik, ka dëshmuar të jetë një çështje disi përçarëse.

Rusia gjithashtu ka përkëdhelur marrëdhëniet me Republika Srpska. Për shembull, ajo mbështeti Presidentin Milorad Dodik kundër Perëndimit në vitin 2016, kur ai organizoi një referendum për të përcaktuar 9 janarin si ‘Dita e Shtetësisë’ për entitetin me shumicë serbe.  Duke ndaluar  shkurt inkurajimin e shkëputjes, Moska bëri çmos për të parandaluar që Këshilli i Zbatimit të Paqes të mos censuronte udhëheqjen serbe të Bosnjës. (përshkruar më poshtë).  Dodik, aktualisht anëtar i presidencës tre-palëshe të Bosnje dhe Hercegovinës, nuk ka fshehur lidhjet e tij me Malofeev dhe Ujqërit e Natës (përshkruar më poshtë).

Që nga lidhja e një marrëveshje bashkëpunimi mbrojtjeje me Serbinë në 2013, ushtarët rusë dhe serbë po stërviten së bashku në mënyrë të rregullt, si në Serbi ashtu edhe në Rusi. Pas bisedimeve të gjata, Moska ra dakord të dhurojë gjashtë avionë luftarakë MiG-29, tridhjetë tanke T -72, dhe tridhjetë automjete të blinduara të zbulimit BRDM-2 për në Beograd.

Banja Luka, RS/Bosnia. 01.09.2019. Day of Republic of Srpska.

Mediat pro-qeveritare kanë përshëndetur marrëveshjen si një hap përpara ngjarjes së ekuilibrit me Kroacinë fqinje (një kundërshtar në luftërat e viteve 1990), e cila ka qenë duke modernizuar forcat e saj të armatosura me mbështetjen e SHBA. MiG u dorëzuan në tetor të vitit 2017. Midis gushtit të vitit 2018 dhe shkurtit të vitit 2019, Serbia prokuroi disa MiG të tjerë nga Bjellorusia, aleati kryesor i Rusisë brenda CSTO ku Beogradi mban statusin e vëzhguesit.

Ndihma ruse vë në dukje politikën e Serbisë për tu “ulur në dy karrige”, për të përdorur frazën e Sekretarit të Ndihmës së Sekretarit të SHBA Brian Hoyt Yee. Beogradi ka një Marrëveshje Partneriteti Individuale (IPAP) me NATO-n dhe ka kontribuar në një numër misionesh nën Politikën e Përbashkët të Sigurisë dhe Mbrojtjes së BE (CSDP). Zyrtarët serbë tregojnë se në vitin 2016 ushtria e tyre kreu 200 aktivitete me NATO-n dhe SHBA, në krahasim me vetëm 17 me Rusinë. Inter-operabiliteti me NATO-n ka ecur përpara si rezultat.

Sidoqoftë, Rusia është në gjendje të ruajë ndikimin e saj mbi sektorin e sigurisë serbe, veçanërisht përmes kontratave të mirëmbajtjes dhe shërbimit bashkangjitur transferimit të MiG-29s të dorës së dytë (prodhuara në vitet 1989-91) dhe helikopterëve Mi-17 / 35.

Ne nuk duhet të anashkalojmë efektin e komunikimit të dërgesave të atyre armëve, të cilat janë mbuluar shumë nga media pro-Vuçiç (përshkruar më poshtë). Qeveria insiston që me kalimin e kohës Serbia të bëhet qendër për mirëmbajtjen dhe riparimin e helikopterëve të prodhuar rus; Industritë e mbrojtjes të Serbisë, të cilat kanë ngecur që nga rënia e Jugosllavisë, do të rijetësohen.

Rusia ka ndihmuar përpjekjet gjysmë të fshehta të Republika Srpska për të përmirësuar forcën e politikës në një forcë ushtarake, në gjithçka, përveç emrit. Që nga mesi i viteve 2000, forcat e armatosura të Bosnjës dhe Hercegovinës janë integruar, një nga sukseset (të kualifikuar) të ndërtimit të shtetit nën kushtetutën e Dejtonit. Megjithëse 2.500 pushkë automatikë të blerë nga RS vinin nga Serbia fqinje, kishte raportime për këshilltarët rusë që ofronin trajnime kundër terrorizmit dhe kontrollit të turmës për njësitë e reja.

Ekzistojnë frikë nga ana e boshnjakëve dhe vëzhguesve boshnjakë në Perëndim se Rusia do të furnizonte me armë të avancuar siç janë raketat anti-aeroplan Igla 1-V të montuara me helikopter, duke e sjellë forcën e policisë një hap më afër milarizimit. Më 9 janar 2019, Banja Luka organizoi një sfilatë të stilit ushtarak për të festuar “Ditën e Shtetësisë”. Në këtë ceremony morrën pjesë Ujqërit e Natës, një grup rus motoçiklistësh që lidhen me Kremlinin, megjithëse asnjë zyrtar rus nuk ishte i pranishëm.

Ngjarja nuk ishte aspak e paprecedentë. Një paradë e ngjashme u zhvillua së pari në janar 2017, menjëherë pas referendumit të Dodik, duke sjellë përsëri kujtime të dhimbshme të luftës në vitet 1990.

Ndihma humanitare

Ndihma humanitare është një mjet tjetër në kutinë e veglave të Moskës. Ky instrument i fuqishëm politik është përdorur për të justifikuar përfshirjen e Rusisë në mbështetjen e forcave pro-ruse në konfliktet e fundit si në Osetinë e Jugut në Gjeorgji dhe në Donetsk dhe Luhansk në Ukrainë. Një ndihmë e tillë u shërben interesave të Rusisë edhe në Ballkan. Në dhjetor 2011, për shembull, qeveria ruse dërgoi një kolonë të njëzet e pesë automjeteve që transportonte gjeneratorë të energjisë, ushqim, batanije dhe furnizime të tjera – 284 ton në total – për Serbët e Kosovës që kishin kaluar kufirin për në Serbi dhe caktuan postblloqe në të gjithë rajonin verior në kundërshtim të qeverisë së Prishtinës dhe EULEX, misioni i BE.

Ndalesa vuri në qendër të vëmendjes Qendrën Humanitare Serbe-Ruse (SRHC), e vendosur në aeroportin e Niš — një qytet serb jo shumë larg nga Kosova, i cili po transmetonte disa prej ndihmave. Vendimi për krijimin e SHRC u mor gjatë vizitës së Presidentit Medvedev në Beograd në vitin 2009 dhe filloi zyrtarisht në tetor 2011.

Që në fillim, zyrtarë të Departamentit të Shtetit të SHBA dhe analistë kanë dyshuar se kjo ishte një rrugë inteligjence nën maskën e një operacioni të gatishmërisë dhe reagimit ndaj katastrofës.  Ishte Sergei Shoigu ai që hapi dhe mbikëqyri fillimisht SRHC; në kohën kur ai drejtoi Ministrinë e situatave ekstreme dhe sot ai është Ministri i mbrojtjes i Federatës Ruse. Ministria mori përgjegjësinë për dërgimin e furnizimeve për serbët rebelë të Kosovës. Për vite me radhë, Moska ka kërkuar që Beogradi t’i japë personelit të SRHC të njëjtin status që gëzojnë trupat e NATO-s nën Marrëveshjen e Statusit të Forcave (SOFA) nënshkruar në 2015,50  duke theksuar përfshirjen e SHRC në trajtimin e zjarreve në 2013 dhe përmbytjet në 2014 si provë që qendra ka një mision thjesht humanitar.

Photo from the Facebook page of the Serbian-Russian Humanitarian Center (SRHC)

Është e vështirë të mbivlerësohet efekti i ndihmës ruse në opinionin publik në Serbi, dhe në një farë mase në vendet fqinje. Ndihma e Moskës gjatë fatkeqësive natyrore gjeneroi një mbulim të madh nga ana e mediave. Ajo ka qenë e dobishme në ngulitjen e imazhit të Rusisë si një donator i madh, në të njëjtën kohë me Perëndimin.

Një hulumtim i opinionit publik nga korriku I vitit 2018 i porositur nga Ministria e Integrimit Evropian të Serbisë tregoi se 21% e konsiderojnë Rusinë një burim të lartë të ndihmës financiare në krahasim me 24% që e llogarisin BE-në dhe 17% që e llogarisin Kinën (sondazhi lejoi më shumë përgjigje). Kjo është larg realitetit. Sipas të dhënave statistikore për periudhën 2002–16, të cituara nga e njëjta ministri, BE-ja ka kontribuar 2.96 miliardë euro, ndërsa SH.B.A. dha 696 milion €, Gjermania dha 368 milion €, dhe Kina dha vetëm 31 milion €. Rusia nuk është në mesin e nëntë donatorëve kryesorë.

Lidhjet ekonomike

Tregtia dhe investimet përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të levave të Rusisë në Ballkan. Sipërfaqësisht është e lehtë të ulet prania ekonomike e Rusisë. Derisa Federata Ruse furnizon me gaz dhe naftë të papërpunuar për rajonin, ajo nuk është një treg i rëndësishëm eksporti ose furnizues i investimeve të huaja direkte (FDI) ose forma të tjera të transferimeve financiare. Për shembull, Rusia përbënte 4.9 përqind të IHD-ve në Serbi në 2014, 4.6 përqind në 2015 dhe 3.9 përqind në 2016.

Pjesa e BE-së është midis 70 dhe 80 përqind. Kapitali rus korrespondon me rreth 10 përqind të ekonomisë, kryesisht falë kompanisë serbe të naftës dhe gazit NIS. Në Mal të Zi, ku individët dhe bizneset ruse luajnë një rol të madh në sektorët e pasurive të patundshme dhe turizmit, pjesa e Rusisë ra nga një 29,2 përqind në vitin 2006 në 5.5 përqind në 2015 kur u mat në aspektin e të ardhurave të korporatave.

Megjithatë, në një inspektim më të afërt, është e qartë se Rusia mban levën. Megjithëse harxhon vetëm një pjesë të vogël në krahasim me BE-në, Rusia ka tendencë të investojë në zona me ndjeshmëri politike. Siç thuhet në një raport të Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare me qendër në SHBA: ‘Kompanitë ruse në [Evropën Qendrore dhe Lindore] kanë prirjen të përqendrohen në disa sektorë ekonomikë strategjikë, siç janë energjia dhe përpunimi i karburantit dhe tregtimi, ndërsa vendet e BE-së kanë një portofol investimesh më të diferencuar që përfshin sektorë të ndryshëm prodhues.

Sektori i naftës dhe gazit është një rast I tillë. Rusia përbën pjesën më të madhe të furnizimeve me gaz në Bosnje, Serbi dhe Maqedoninë e Veriut dhe është një furnizues i rëndësishëm i naftës së papërpunuar për Serbinë. Për më tepër, ndërmarrjet ruse të naftës kanë një themel të fortë në rafinimin e naftës, dhe në shitjet me shumicë dhe pakicë.

Ka dimensione zyrtare dhe joformale për praninë e Rusisë në rajon. Rusia merret zyrtarisht me qeveri dhe kompani publike, për shembull, Gazprom dhe ndërmarrjet e gazit kombëtar si Srbijagas, MER (Maqedonia e Veriut) dhe Gas-Res (Republika Srpska). Joformalisht, ndikimi i Moskës avancohet nga investitorë privatë, të cilët, megjithëse janë ligjërisht të dallueshëm nga shteti rus, sidoqoftë janë të varur nga hiret e tij të mira dhe prandaj janë të ndjeshëm ndaj presionit politik.

Siç vërehet nga Bobo Lo: ‘[Në shumë raste, motivet e [investitorëve rusë] janë kryesisht komerciale. Por do të ishte naive të të shpërfillet dividendi gjeopolitik. Ndërsa kompanitë ruse nuk janë instrumente të thjeshta të Kremlinit, pjesëmarrja e tyre në këto ekonomi shpesh të brishta mund dhe i shërbejnë qëllimeve më të gjera. ’

Raste të tilla janë stacionet mbushëse të benzinës Lukoil në Serbi, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi, të furnizuar nga rafineria Neftochim pranë portit bullgar Burga të Detit të Zi. Investitorët rusë janë gjithashtu të pranishëm në sektorin e pasurive të patundshme (p.sh. në brigjet e Malit të Zi), dhe në turizëm, tregti dhe banka. Në Malin e Zi në vitin 2016 deri në një të tretën e kompanive të huaja ishin në pronësi të Rusisë.  Disa, gjithsesi me siguri jo të gjithë, nga investitorët në fjalë janë të lidhur me Kremlin dhe me nivelet e sipërme të politikës dhe biznesit rus.

Si kudo tjetër në Evropën Lindore, shitjet e gazit në Serbi kryhen përmes njësive të biznesit të ndërmjetëm të errët, gjë që ngre dyshimet për pagesa anësore. Gazprom është furnizuesi i afërt i Srbijagas dhe, së bashku me Turk-Stream, do të fitojë një shumicë prej 51% në një pjesë kritike të infrastrukturës së Serbisë.

Belgrade, Serbia – 29.04.2017. Gazprom headquarters in Serbia

Në Republikën Srpska të Bosnjës, shitja në vitin 2007 e rafinerisë së vetme lokale për një ofertues rus, Zarubezhneft, pa tender ka qenë gjithashtu një çështje polemike. Ajo ishte mbikëqyrur personalisht nga Milorad Dodik, i cili ishte kryeministër në atë kohë. Si rezultat, Rusia tani është investitori më i madh në Republika Srpska (547 milion € gjatë periudhës 2005-16).

Pesë ndërmarrje me pronësi ruse (në sektorin e energjisë dhe bankave) përbëjnë 42 përqind të plotë të të ardhurave të biznesit të huaj. Në prill të vitit 2014, entiteti boshnjak i bllokuar me para negocioi mbështetje të drejtpërdrejtë buxhetore nga Moska me një shumë prej 270 milion €; kjo ishte në një kohë kur shteti i përbashkët i Bosnje dhe Hercegovinës po mundohej të sigurojë një kredi të madh nga FMN. Sidoqoftë, transferimi rus nuk u mundësua për 500-700 milion që Presidenti Milorad Dodik kishte premtuar. Përpjekjet për të siguruar fonde nga bankat ruse ranë.

TurkStream, tubacioni i planifikuar i gazit natyror, hap një kapitull të ri në marrëdhëniet energjetike midis Ballkanit Perëndimor dhe Rusisë. Serbia ka deklaruar gatishmërinë e saj për të filluar ndërtimin. Gastrans, kompania përgjegjëse, është 51% në pronësi të Gazprom. Pasi të përfundojë, TurkStream do të kishte një kapacitet vjetor rreth 13.88 miliardë metra kub, që ka gjasë të përjetësojë monopolin e Rusisë në tregun serb të gazit. Për dallim nga vendet e tjera të Evropës Juglindore, Serbia ka mbetur prapa në drejtim të diversifikimit të furnizimeve.

Për më tepër, projekti TurkStream kërcënon të rihapë një mosmarrëveshje me Komisionin Evropian në lidhje me zbatimin e rregullave të BE-së të anti-besimit.

Megjithëse Serbia nuk është anëtare e Unionit, ajo është zotuar të përafrojë legjislacionin dhe politikat e saj me BE. Nëse Komisioni vendos që TurkStream në Serbi shkel të ashtuquajturën Paketë të Tretë të Energjisë, ai vendim do të jetë një pengesë shtesë për bisedimet e vazhdueshme të pranimit.

Ndikimi mbi punët e brendshme

Rusia ka ndikim të konsiderueshëm mbi politikën e brendshme në disa vende të Ballkanit Perëndimor. Përveç kontakteve zyrtare qeveritare, Moska ka vendosur lidhje me një varg partish që kanë një prirje anti-NATO dhe Euroskeptike. Për shembull, partia politike në pushtet, Rusia e Bashkuar, ftoi palët e mëposhtme në kongresin e saj në qershor të vitit 2016: Partia Popullore Serbe (atëherë në kabinetin e koalicionit të Vuçiq), Partia Demokratike e Serbisë (e themeluar nga Vojislav Koshtunica), Aleanca e Dodik prej Social Demokratëve të Pavarur (SNSD), Demokracia e Re Serbe dhe Partia Demokratike Popullore (të dy partitë nga Mali i Zi), dhe Partia Demokratike e Serbëve në Maqedoni. Të gjitha palët nënshkruan një deklaratë në favor të neutralitetit politik, duke u përafruar me qëndrimin e Rusisë kundër zgjerimit të NATO-s.

Por lista e miqve dhe prokurëve të Rusisë është më e gjatë. Për shembull, në Serbi, përfshin lëvizjen e krahut të djathtë Dveri, e cila është kundër Vuçiqit dhe ka qenë një forcë lëvizëse prapa protestave qytetare kundër regjimit të tij. Përveç partive politike, ekzistojnë edhe organizata të shumta qytetare dhe grupe joformale që kanë një agjendë pro-Kremlin (përshkruar më poshtë). Ato janë zhvilluar në vende si Serbia dhe Republika Srpska, jo vetëm për shkak të qëndrimit të favorshëm të autoriteteve atje, dhe në një farë mase në Mal të Zi.

Rusia ka një ndikim të konsiderueshëm në vendet e polarizuara brenda vendit. Ajo luan në ndarje të brendshme për të maksimizuar ndikimin e saj gjeopolitik dhe për të luftuar Perëndimin. Rastet e Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi hedhin dritë në mekanikën e përfshirjes ruse. Në të dy vendet, Rusia u përpoq të pengojë integrimin në NATO duke përfituar nga trazirat e brendshme.

Në rastin e Maqedonisë së Veriut, Moska instrumentizoi rivalitetet dhe grindjet politike midis komunitetit shumicë sllav – maqedonas dhe shqiptar. Në Mal të Zi, Rusia përfiton nga përplasjet mbi identitetin kombëtar malazez. Partizanët e Moskës janë kryesisht ata qytetarë që i konsiderojnë malazezët si një degë të kombit më të madh serb. Përndryshe, përkrahësit e orientimit perëndimor të vendit në përgjithësi pajtohen me nocionin e Malazezëve që janë një grup etnik në vete, i ndarë nga serbët.

Si në Mal të Zi, ashtu edhe në Maqedoninë e Veriut, Rusia ka provuar aftësinë e saj për të shfrytëzuar konfliktet e brendshme. Për shembull, në Mal të Zi, ajo anoi me opozitën anti-NATO, e cila sulmoi gjithashtu kryeministrin Milo Djukanoviç dhe Partinë e tij qeverisëse Demokratike të Socialistëve (DPS) për shkak të korrupsionit.

Në tetor të vitit 2016, në prag të zgjedhjeve të përgjithshme, autoritetet zbuluan se kishin bllokuar një përpjekje për grusht shteti që përfshinte oficerë mashtrues të sigurimit, politikanë të opozitës dhe operativë të inteligjencës ruse. Në maj të vitit 2019, procedimi penal çoi në dënime Andrija Mandiç dhe Milan Knezheviç, dy udhëheqës të Frontit Demokratik pro-Rus. Fjalitë e tyre, aktualisht në apel, vazhdojnë të nxisin polarizimin politik në një vend ku një pjesë jo-e papërfillshme e popullsisë është kundër NATO-s. Në Maqedoninë e Veriut, Rusia është në linjë me partinë nacionaliste e orientuar në krahun e djathtë, VMRO-DPMNE.

Protests against name change in North Macedonia, 2018. Photo – AFP

Në vitin 2015, Ministria e Jashtme dhe mediat pro-Kremlin kundërshtuan protestat kundër qeverisë së drejtuar nga VMRO-DPMNE e Nikolla Gruevski, duke i parë ato si një revolucion me ngjyra të orkestruar nga Perëndimi. Kur Socialistët zëvendësuan VMRO-DPMNE në qeveri, Rusia dhe proksi i saj kundërshtuan marrëveshjen me Greqinë të nënshkruar në qershor të vitit 2018, që i hapte rrugën bisedimeve të anëtarësimit në NATO dhe anëtarësimit me BE. Protestat përshkruanin ndryshimin e emrit të vendit si një akt tradhtie kombëtare. Vetë Putin e përshkroi Marrëveshjen e Prespës si një shembull të egër të shtrembërimit të armëve nga Perëndimi, duke imponuar vullnetin e saj në mosrespektim të sovranitetit të vendeve të tjera. Në të dy rastet, Malit të Zi dhe të Maqedonisë së Veriut, Rusia u përpoq të përfshihej në vendimmarrje kombëtare për të minuar zgjerimin e NATO-s dhe BE-së.

Lidhjet fetare

Kisha Ortodokse Ruse (ROC) është një nga kanalet për projektimin e fuqisë së butë. Ashtu si shteti rus ka krijuar lidhje të forta me qeveritë, kisha përfiton nga lidhjet me kishat e pavarura në vendet e Ballkanit me një shumicë ortodokse si Serbia, Greqia dhe Bullgaria. Bashkëbiseduesi kryesor në Ballkanin Perëndimor është Kisha Ortodokse Serbe (KOS), e cila e gjen veten në një situatë disi të ngjashme si ROC në hapësirën post-sovjetike. Përtej Serbisë, kisha kontrollon famullitë në Republika Srpska, Kosovë, Mali i Zi dhe Kroaci, dhe ka pretendime juridiksioni mbi Maqedoninë e Veriut. SOC ka një marrëdhënie të ngushtë me shtetin serb dhe shpesh është e shprehur për çështje sociale dhe politike. Në Mal të Zi SOC ka qëndruar gjithmonë në kundërshtim të fortë me anëtarësimin në NATO. Në një intervistë të kohëve të fundit, Amfilohije, mitropoliti i Malit të Zi dhe Litoral dhe figura më e lartë e SOC përveç patriarkut Irinej, e krahasoi NATO-n me nazistët.

Aleanca kishtare ruse-serbe u forcua në lidhje me mosmarrëveshjen në lidhje me Ukrainën. Kështu, në vitin 2018, sinodi serb u rreshtua me homologun e tij rus në rezistimin e autoqefalisë së kishës ukrainase të njohur nga Patriarkana Ekumenike në Kostandinos.  Në këtë rast, sinodi serb tërheq një paralele midis mosmarrëveshjes së juridiksionit me kishat e shkëputura në Mal të Zi dhe Maqedoninë e Veriut, të dy të panjohura nga patriarkatet e tjera ortodokse. Nuk është çudi që një nga kritikët më të hapur në lidhje me ndarjen e Ukrainës është, përsëri, Metropolitani Amfilohije.

ROC ka një numër kishash nën juridiksionin e saj, për shembull Kisha e Trinisë së Shenjtë në Beograd – një relike nga diaspora e Bardhë Ruse në Mbretërinë e Jugosllavisë gjatë periudhës ndërluftuese. Diplomacia e kishës ka qenë gjithashtu ka vepruar në Bosnje. Në shtator të vitit 2018, një kishë e re u shenjtërua në Banja Luka, së bashku me një qendër kulturore Ruse, në prani të Milorad Dodik dhe Ambasadorit Petr Ivantsov. Në Shkup, biznesmeni rus Sergej Samsonenko kontribuoi në rinovimin e katedrales së Shën Klementit të Ohrit (nën juridiksionin e kishës ortodokse jo-kanonike maqedonase) dhe financoi themelet e një kishe ruse.

Konstantin Malofeev, “Oligarku Ortodoks”, ka qenë aktiv edhe në frontin fetar. Për vite me radhë, themelet e tij kanë sponsorizuar transferimin e Zjarrit të Shenjtë nga Jeruzalemi në Beograd çdo Pashkë. Nga atje, flaka udhëton në kishat ortodokse serbe në të gjithë rajonin, duke nënvizuar lidhjen shpirtërore midis Rusisë dhe serbëve etnikë nëpër Ballkan.

Lidhjet me shoqatat qytetare

Rusia ka qenë duke ushqyer lidhje dhe / ose ka  mbështetur organizata të ndryshme qytetare me orientim nacionalist, konservator ose anti-perëndimor. Këtu përfshihen OJQ-të, shoqatat e veteranëve në Serbi dhe Republika Srpska, fondacione bamirësie, odat e biznesit, klubet e motoçiklistësh, organizatat rinore, klubet atletike dhe shkollat. Në Serbi, një raport i Qendrës për studime euro-atlantike nga viti 2016 liston organe të tilla.

Facebook post of Srpska Čast [Serbian Honour] promoting themselves as Putin supporters and inviting others to follow them on social media.

(Screenshot taken on 3.12.2019)

Disa prej tyre kanë lidhje direkte me Moskën dhe kthehen në kohë. Kështu, lëvizja Nashi [Populli ynë], themeluar nga spin-doktori i atëhershëm i Putinit – Vladislav Surkov, kishte një degë në Serbi që bashkëpunonte me nacionalistët konservatorë lokalë, disa prej të cilëve më vonë u ngritën në rëndësi. Pokret Dveri i Srpski [Lëvizja Serbe Dveri] e kryesuar nga Boshko Obradoviç, u shndërrua në një parti politike dhe hyri në parlament në vitin 2016. I njohur për kundërshtimin e tij kundër të drejtave LGBT dhe avokimin për rehabilitimin e antikomunistëve serbë dhe nacionalistit që bashkëpunojnë me nazistët, Dveri ka qenë në ballë të protestave anti-Vuçiq në Serbi.

Një shembull tjetër është e ashtuquajtura lëvizja Zavetnici [Mbajtëspremtimi], e cila u shfaq në pranverën e vitit 2016 gjatë një valë demonstrimesh anti-NATO dhe BE, në të cilën mori pjesë edhe Dveri. Media lokale lidhi organizatorët me Fondin Gorchakov, me qendrën e mediave Ruski Ekspress [Ekspresi rus] (e cila ka lidhje të ngushta me Konstantin Malofeev), dhe me zyrën e Beogradit të Odës së Tregtisë së Federatës Ruse.

Ndikimi rus shkon furishëm edhe në Republikën Srpska. Aty, kufinjtë midis shoqërisë civile dhe shërbimeve gjithnjë e më të militarizuara të zbatimit të ligjit, është e paqartë. Veterani Republike Srpske [Veteranët e Republikës Srpska] marrin pjesë në paradën e “Ditës së Shtetësisë” të Dodik dhe bashkëpunojnë me Komitetin Ndërkombëtar Këshillimor të Organizatave të Oficerëve të Rezervave, një strukturë ombrellë me bazë në Rusi. Unioni i Veteranëve të Luftës në Serbi bashkëpunon gjithashtu me shoqatat ruse. Në janar të vitit 2018, dolën raporte për një forcë paraushtarake të stërvitur ruse të quajtur Srpska Čast [Nderi serb], përsëri e lidhur me Dodikun, duke marrë pjesë në sfilatë.

Sportet janë gjithashtu një kanal i fuqishëm për ndikimin rus. Biznesmenët dhe korporatat nga Federata Ruse kanë siguruar sponsorizim për veshjet e njohura lokale, duke forcuar kështu fuqinë e butë ruse. Sergey Samsonenko, me origjinë nga Rostov-on-Don, është pronari i Vardar Shkupit, klubit më të vjetër të futbollit në Maqedoninë e Veriut, si dhe skuadrat mjaft të suksesshme të hendbollit për meshkuj dhe femra me të njëjtin emër. Në 2010, Gazprom u bë sponsorizues i FC Crvena Zvezda [Ylli i Kuq], Beograd.

Screenshots from Sputnik News Srpska (02.12.2019)

Rusia në hapësirën e informacionit të Ballkanit Perëndimor

Prania e Rusisë në hapësirën e informacionit të Ballkanit Perëndimor është thelbësore për ndikimin e saj. Veçanërisht në Serbi, si dhe në ‘Serbosferën’ më të gjerë, që përfshin Republikën Srpska, Malin e Zi, popullsinë serbe në Kosovë, dhe, në një farë mënyre, Maqedoninë e Veriut, mbulimin e politikës së jashtme ruse, angazhimin e saj me Ballkanin , dhe personaliteti i Vladimir Putin është jashtëzakonisht pozitiv, madje edhe festues. Rusia portretizon veten si një aleat historik dhe mbrojtës të sllavëve të Jugut, shumë prej të cilëve ndajnë të njëjtën fe si rusët, kundër fuqive armiqësore. Tema e vëllazërimit është ngulitur në retorikën zyrtare të rajonit dhe në mesin e politikanëve-miq të Rusisë.

Prania e informacionit të Rusisë është e dyanshme. Nga njëra anë, ka rrugë të financuara dhe të kontrolluara nga shteti rus, të cilat ofrojnë këndvështrimin e tyre për çështjet ndërkombëtare dhe çështjet e shquara rajonale, siç është mosmarrëveshja e Kosovës, për audiencën ballkanike. Në vitin 2015, agjensia Sputnik hapi një shërbim lajmesh në gjuhën serbe, i cili funksionon përmes një faqe në internet dhe një radio stacioni. Krijimi i lajmeve të Radio Sputnik është në dispozicion në të gjithë vendin përmes një rrjeti me më shumë se tridhjetë stacione rajonale. Përmbajtja e tij gjithashtu filtrohet nëpër median e shkruar lokale dhe online. Kjo përfshin portale të njohura, shumë të lidhura me tabloide me qarkullim të lartë, të tilla si Blic, Kurir, Informer, Veçernje Novosti dhe B92. Ndikimi i agjencisë Sputnik udhëton përtej kufijve të Serbisë. Për shembull, gjatë zgjedhjeve të Bosnjës në vitin 2018, Sputnik u pozicionua si zëdhënëse për Milorad Dodik dhe SNSD. Kritikët, përfshirë platformën BE vs Disinformation të mirëmbajtura nga Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS), akuzojnë agjencinë për përhapjen e lajmeve të rreme, teoritë e komplotit dhe propagandës.

Përveç Sputnik, pikat e bisedimeve të qeverisë Ruse arrijnë audiencën lokale përmes platformave të tilla si gazeta dhe faqja e internetit Rusia Përtej Titujve (RBtH) e operuar nga Rossiya Segodnya, agjensia shtetërore që pasoi RIA Novosti. Kryesuar nga Dmitry Kiselev, i njohur nga shumë si kryeklamist i Kremlinit, RBtH i jep përmbajtje Politika, një e përditshme e krijuar me qendër në Beograd, e cila është në shtyp që nga viti 1904.

Përkundër kësaj, media ruse kanë shumë më pak ndikim në formimin e narracioneve, sesa mediat lokale. Në fund të ditës, Rusia popullaritetin e saj e gëzon për faktin se disa politikanë dhe elita të biznesit në Ballkan, veçanërisht në Serbi dhe Republika Srpska, kanë zgjedhur të fryjnë imazhin e Rusisë dhe, kur është e nevojshme, të njollosin Perëndimin. Siç pretendon një raport i fundit nga Fondi Gjerman Marshall Fund, media e kontrolluara nga regjimi, qofshin private apo publike, duket se janë promovuesit më aktivë të ndjenjave pro-Rusi në Serbi.

Këtu përfshihen tabloide pro-qeveritare si Kurir, Informer, Alo, dhe Sprski Telegraf, të cilat hedhin I lavde Rusisë ndërsa kritikojnë BE dhe NATO për politikat e tyre anti-serbe, si dhe të gjitha kanalet kryesore televizive serbe. Një narracion i zakonshëm, i falsifikuar nga tabloidët gjatë një viti ose më shumë, ka qenë se lufta kundër Kosovës është e afërt dhe se Serbia është e detyruar të fitojë me ndihmën e Rusisë dhe falë armëve ruse. Ky narracion është përhapur dhe përforcuar në internet nga një rrjet prej më shumë se dyzet portalesh (veçanërisht nga portalet pro-Kremlin të vendosur si Srbin, Kremlin.rs, dhe të tjerë), si dhe në Facebook dhe Twitter. Ekosistemi mediatik të kontrolluara nga Dodik në Republika Srpska punon në një mënyrë të ngjashme. Përfshirë kanalin zyrtar televiziv RTRS, Alternativna Televizija (private por nën kontrollin indirekt të Dodik), agjendën e lajmeve të SRNA, gazetën/portalin Glas Srpske, si dhe faqet në internet siç janë InfoSrpska.

Në themel të saj, bankat ruse të ‘fuqisë së butë’ kanë përparësi qëndrimet anti-perëndimore që datojnë nga luftërat Jugosllave, sesa për tërheqjen e vërtetë të kulturës, shoqërisë, apo institucioneve të tjera ruse. Edhe BE dhe NATO janë objektiva. NATO është fajësuar për ndërhyrjet në Bosnjë dhe Kosovë. Sa i përket BE-së, zyrtarët rusë, mediat ruse dhe prokserët e tyre e fajësojnë atë për dislokimin ekonomik që rajoni ka përjetuar që nga kriza globale financiare, për imponimin e vlerave liberale (veçanërisht duke marrë parasysh çështje të ndjeshme siç janë të drejtat të pakicave etnike dhe seksuale), si dhe për fluksin e refugjatëve nga Lindja e Mesme.

Rusia, nga ana tjetër, mban veten si një kampion I tradicionalizmit dhe normave sakransktuale të sovranitetit kombëtar. Kjo linjë ka disa rezonanca: sondazhet tregojnë se shoqëritë në Serbi, Mal të Zi dhe Bosnje dhe Hercegovinë nuk janë aspak entuziastë kur bëhet fjalë për integrimin evropian. Ata që e konsiderojnë anëtarësimin në BE “një gjë të mirë” në rastin më të mirë janë një shumicë e vogël, me një pjesë të barabartë ose më të madhe të qytetarëve që e shohin atë si “as të mirë dhe as të keq “.  Nga ana tjetër, Rusia gëzon një popullaritet të madh në pjesë të caktuara. Një sondazh i kryer në Serbi nga Shoqata Ndërkombëtare Gallup (një entitet tjetër nga i famshmi Gallup, Inc. i regjistruar në SHBA) dhe që u publikua në fund të vitit 2018, tregoi se Putin është shumë më lart nga çdo lider ndërkombëtar në popullaritet, me 83% të Serbët që kanë një qëndrim pozitiv ndaj tij dhe vetëm 12% kanë një mendim negativ.

Sidoqoftë, ekziston një vërejtje. Të dhënat e sondazhit nga Serbia tregojnë se të rinjtë janë mbështetës të një aleance me Moskën, por ende janë të orientuar drejt Perëndimit. Kështu, ata kanë shumë më shumë gjasa të udhëtojnë, punojnë ose studiojnë në Evropën Perëndimore sesa në Rusi. Gjuha ruse dhe kultura popullore kanë tërheqje të kufizuar, pavarësisht diplomacisë së ndryshme publike dhe nismave të bashkëpunimit kulturor të ndërmarra ndër vite. Gjithashtu, përafrimi i Rusisë me serbishten, dhe në një masë më të vogël me gjuhën maqedonase, nacionalizmi e bën atë të papopulluar në mesin e komuniteteve me shumicë myslimane, përfshirë boshnjakët dhe shqiptarët kosovarë.

KONKLUDIME

 Qëllimi kryesor i Rusisë në Ballkanin Perëndimor nuk është të rishqyrtojë status quo-në por ta ngrijë atë. Do të dëshironte ta parandalonte NATO-n të ekzekutojë dhe të ngadalësojë zgjerimin e BE-së. Situata aktuale është në përputhje me interesat strategjikë të Rusisë. Ballkani Perëndimor është integruar në mënyrë joformale në Perëndim, por kjo nuk është përkthyer në konsolucion demokratik në nivelin e brendshëm ose në zgjidhjen e plotë të konflikteve midis shteteve. Moska ka përfituar nga problemet e brendshme në rajon jo nga bërja e saj: mosmarrëveshje të pazgjidhura që datojnë nga lufta e viteve 1990, marrëdhënie dashurie-urrejtje me Perëndimin, institucione të dobëta, sundim të kompromentuar të ligjit, media të kapura nga pushteti, ekonomitë e dobëta dhe mungesa e përgjithshme e transparencës dhe llogari-dhënies. Agjenda e BE-së dhe NATO-s për promovimin e stabilitetit, prosperitetit dhe qeverisjes më të mirë, pra, ka qenë vetëm pjesërisht e suksesshme.

Klima e tanishme politike i jep fuqi Rusisë të projektojë ndikimin e saj, duke forcuar pozicionin e saj në politikën evropiane dhe, në një masë më të vogël, në nivelin global. Për Moskën, Ballkani Perëndimor është një frut me varje të ulët. Gjëja e dytë është se Rusia preferon të ushtrojë ndikimin e saj lire (jo me çmim të lartë). Ajo ka gdhendur një vend në Ballkanin Perëndimor kryesisht me ndihmën e bashkëpunëtorëve lokal dhe miqve që ndjekin agjendat e tyre. Kjo është arsyeja pse politika ruse në rajon është përqendruar kryesisht në kooptim dhe subverzion sesa në forma ushtarake ose jo-ushtarake të detyrimit. Në vend që të vendosë trupa në ish-Jugosllavi për të vendosur ekuilibrin lokal të pushtetit në një mënyrë ose tjetrën, Rusia mbështetet në ndërhyrjen politike përmes iniciativave diplomatike, ndërhyrjet në politikën e brendshme dhe fushatat informuese që e kanë ndihmuar atë të fitojë zemra dhe mendje në një numër të vendesh.

Kundër kufizimit të investimeve energjetike ruse, fluksi i parave në Ballkanin Perëndimor është i kufizuar. Siç sugjeron rasti i Malit të Zi, ndërvarësia ekonomike nuk është e thjeshtë të armatoset. Kjo shënon një ndryshim tjetër midis Ballkanit Perëndimor dhe vendeve post-sovjetike ku taktikat e detyrimit të butë të Rusisë në tërësi kanë më shumë pasoja.

Si duhet t’i përgjigjet Perëndimi sfidës ruse në Ballkanin Perëndimor? Ka tre pika që ia vlen të mbahen në mend:

  1. Mos hiqni dorë nga zgjerimi i NATO-s dhe BE-së. Vendet e rajonit duhet të futen në institucionet perëndimore sa më shpejtë. Çdo vonesë e shkaktuar nga mungesa e gatishmërisë ose angazhimit për t’u zgjeruar nga ana e shteteve anëtare aktuale forcon ndjenjën e braktisjes së popullit ballkanik. Kjo ushqen qëndrime anti-perëndimore dhe fuqizon Kremlin dhe përfaqësuesit e saj. Në veçanti, NATO duhet të thellojë bashkëpunimin strategjik me Serbinë dhe të inkurajojë qeverinë e re në Bosnje dhe Hercegovinë për të aktivizuar planin e veprimit të anëtarësimit të vendit të saj (MAP). BE duhet të fillojë bisedimet për pranim të Maqedonisë e Veriut dhe Shqipërisë.

  2. Përqendrohuni te demokracia dhe sundimi i ligjit. Integrimi në BE dhe NATO nuk është një qëllim në vetvete por një mjet për një qëllim. Konsolidimi demokratik dhe përfitimet nga sundimi I ligjit janë thelbësore për të kundërshtuar ndikimin malinje nga jashtë. Prandaj, politika perëndimore duhet të përqendrohet në të metat themelore që mundësojnë ndërhyrjen ruse. Perëndimi duhet të inkurajojë një transparencë më të madhe në financimin e partive, reformën në drejtësi dhe qeverisjen e mirë në sektorin e energjisë. Kjo është mënyra më e mirë për ndërtimin e rezistencës në sistemet politike kombëtare dhe për t’iu përgjigjur kooptimit dhe subverzionit.

  3. Nxitja e pluralizmit në media. Ndikimi rus është më i fuqishmi në hapësirën e informacionit. Për t’ju përgjigjur kësaj, shtetet dhe institucionet perëndimore duhet të rrisin mbështetjen e tyre ndaj mediave alternative që nuk u takojnë qeverive dhe/ose interesave oligarkike në rajon. Pikëpamja pro-Kremlin duhet të balancohet nga gazetaria e pavarur. Qëllimi nuk duhet të jetë lufta e propagandës me kundërpropagandë. Në fakt, media e lirë fiton besueshmëri vetëm duke ofruar lirshëm një perspektivë kritike për BE-në, NATO-n, ose politikën perëndimore më gjerësisht. Por ata gjithashtu e mbajnë Rusinë përgjegjëse për veprimet e politikës së saj të jashtme dhe ofrojnë një perspektivë të ekuilibruar dhe të drejtë për politikat dhe shoqërinë ruse. Më e rëndësishmja, duke mbajtur nën vëzhgim mbajtësit e pushtetit dhe elitat e biznesit, media e lirë kufizon aftësinë e aktorëve të huaj malinje për të depërtuar në politikën kombëtare duke bërë marrëveshje me lojëtarë local.

logo

FINANCOHET NGA

sponsor

Ky projekt u financua pjesërisht përmes një granti të Ambasadës së SHBA. Mendimet, gjetjet dhe përfundimet ose rekomandimet e shprehura këtu janë të zbatuesve/autorëve dhe nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht ato të Qeverisë së SHBA.

PARTNERËT

sponsor
© 2023 F2N2.