БРИТАНИЈА ГИ ИНТЕНЗИВИРА РАЗГОВОРИТЕ СО ЕУ ЗА СЛОБОДНА ТРГОВИЈА

Tags: EUGreat Britain
By јуни 12, 2020 Other

ЛОНДОН (Ројтерс) – Велика Британија соопшти дека во Jули, договорила засилена, преговарачка временска рамка за слободна трговија со Европската унија. И двете страни се обидуваат да постигнат договор до крајот на годината.

 

„Овој нов процес ќе вклучува микс од официјални рунда за преговори и помали групни состаноци, како во Лондон, така и во Брисел, претпоставувајќи дека насоките за јавно здравје го овозможуваат тоа“, се вели во соопштението на владата.

 

Британскиот премиер Борис Џонсон, претседателот на лидерите на Европската унија Чарлс Мишел и шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, ќе одржат разговори на 15 јуни за да ги оживеат застоените разговори за идниот однос помеѓу ЕУ и Велика Британија.

 

Извор: Reuters

Share via
Copy link
Powered by Social Snap